WAS Scientific Committee
Chairs: Alain Giami & Erick Janssen
Members:
Béatrice Cuzin
Terry Humphreys
Osmo Kontula
Mijal Luria
Denise Medico
Lin Myers Jovanovic
Tommi Paalanen
Patricia Pascoal
David Paternotte
Jim Pfaus
Kenneth Rochel de Camargo
Tomoko Saotome
LOCAL SCIENTIFIC COMMITTEE
(Mexico)
Chair: Veronica Delgado Parra
Members:
Ana María Delgado León
Francisco Delfín Lara
María Teresa Hurtado de Mendoza Zabalgoitia
Lucila Soriano Flores
Selma González Serratos
Ligia del Carmen Vera Gamboa
José de Jesús González Salazar
Felicitas Valdivia Altorre
Laura Teresa Flores González
WAS INTERNATIONAL SCIENTIFIC COMMITTEE
(Abstract Reviewers)
Chair: Alain J. Giami (France)
Members:
Carmita Abdo (Brazil)
P. Ganesan Adaikan (Singapore)
José Ángel Aguilar Gil (Mexico)
María Clara Arango Restrepo (Mexico)
François Allinon (Togo/United States)
Elsa Almas (Norway)
Jaime Barrientos Delgado (Chile)
Sophie Bergeron (Canada)
Fernando Bianco (Venezuela)
Charmaine Borg (the Netherlands)
Stephanie Both (the Netherlands)
Jaqueline Brendler (Brazil)
Patti Britton (United States)
Francisco Cabello (Spain)
Kenneth Rochel de Camargo (Brazil)
Joana Carvalho (Portugal)
Antón Castellanos-Usigli (Mexico)
Vanessa Cesnik-Geest (Brazil)
Rosemary Coates (Australia)
Eli Coleman (United States)
Giovanni Corona (Italy)
Esther Corona Vargas (Mexico)
Béatrice Cuzin (France)
Lars-Gösta Dahlöf (Sweden)
Gonzague Delarocque (France)
Veronica Delgado Parra (Mexico)
Marieke Dewitte (the Netherlands)
Maryanne Doherty (Canada)
Faysal El Kak (Lebanon)
Stefano Eleuteri (Italy)
Paul Enzlin (Belgium)
Uwem Esiet (Nigeria)
Adele Fabrizzi (Italy)
Paul Fedoroff (United States)
José Alonso Fernández Guasti (Mexico)
Itor Finotelli Jr. (Brazil)
Laura Flores González (Mexico)
Romano Forleo (Italy)
Cristopher Fox (Australia)
Maria Imaculada Freitas (Brazil)
Cristina Tania Fridman (Argentina)
Irwin Godstein (United States)
Julia Heiman (United States)
Debby Herbenick (United States)
Ricardo Hernández Forcada (Mexico)
Juan Carlos Hernández Meijueiro (Mexico)
Rubén Hernández-Serrano (Venezuela)
Yuko Higashi (Japan)
Sharron Hinchliff (United Kingdom)
Terry Humphreys (Canada)
Felipe Hurtado Murillo (Spain)
Luca Incrocci (Italy/the Netherlands)
Erick Janssen (Belgium)
Lin Myers Jovanovic (United States)
TK S Jeyarai Kamaraj (India)
Osmo Kontula (Finland)
Marie-Claire Koutiangba (Burkina Fasso)
Ellen T. M. Laan (the Netherlands)
Mijal Luria (Israel)
Amira Maamri (Tunisia)
Rafael Mazin (Mexico)
Denise Medico (Canada/Switzerland)
Sarra Mokadmi (Tunisia/France)
Emilie Moreau (France)
John Mulhall (United States)
Sara Nasserzadeh (United States/Iran)
Emil M. L. Ng (China)
Pedro Nobre (Portugal)
Conceição Nogueira (Portugal)
Cátia Oliveira (Portugal)
Tommi Paalanen (Finland)
Stéphanie Pache (United States)
António Palha (Portugal)
Patricia Pascoal (Portugal)
Zlatko Pastor (Czech Republic)
David Paternotte (Belgium)
Luis Perelman (Mexico)
Maria Pérez-Conchillo (Spain)
Jim Pfaus (Mexico/Canada)
Nicole Prause (United States)
Ana Luisa Quinta Gomes (Portugal)
Roberta Rossi (Italy)
Eusebio Rubio-Aurioles (Mexico)
Elna Rudolph (South Africa)
Jorge Saavedra López (Mexico)
Andrea Salonia (Italy)
Tomoko Saotome (Japan)
Cristiano Scandura (Italy)
Rafaela Schiavon Ermani (Mexico)
Juan Carlos Sierra (Spain)
B Srilatha (Singapore)
Aleksandar Štulhofer (Croatia)
Mehmet Sungur (Turkey)
Nadine Terrein-Rocatti (Mexico)
Matt Tilley (Australia)
Francesca Tripodi (Italy)
Patricia Uribe Zúñiga (Mexico)
Paolo Valerio (Italy)
Pedro Vendeira (Portugal)
Francisco Viola (Argentina)
Alan Wabrek (United States)
Marlene Wasserman (South Africa)
Petr Weiss (Czech Republic)
Kevan Wylie (United Kingdom)